Ojcze nasz, któryś jest w niebie: święć się imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego.
Amen.

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Małuszowie. Erygowana w 1301r.
Kościoły: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Małuszowie
Kościół św. Józefa w Małuszowie
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kościelcu

.......

Godziny mszy świętych

Małuszów
wtorek - piątek - 18.00 ( oprócz czwartku )
w sobotę - 18.00
w niedzielę - 8.00 oraz 12.00

Kościelec
w czwartek - 18.00
w sobotę - 16.00 w niedzielę - 10.00


Portal mieszkańców Gminy KrotoszyceŚwięty Wojciech, biskup i męczennik - główny Patron Polski


Święty o dwu imionach - w świecie chrześcijańskim jest czczony jako Adalbert, a w Polsce znany jako Wojciech. W trzech krajach jest szczególnie czczony. W Czechach urodził się i był drugim biskupem Pragi - stolicy kraju. Węgry nawiedzał kilka razy i miał tam udzielić sakramentu Bierzmowania św. Stefanowi, późniejszemu królowi. W Polsce poniósł śmierć męczeńską i tu spoczęły jego śmiertelne szczątki.

 Św. Wojciech stał się patronem Kościoła w Polsce. Jego kult szybko ogarnął Węgry, Czechy oraz kolejne kraje Europy. Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski (obok NMP Królowej Polski i św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika). Jest też patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz miast, m.in. Gniezna, Trzemeszna, Serocka. Ku czci św. Wojciecha zostały zrobione słynne drzwi gnieźnieńskie, na których w 18 obrazach-płaskorzeźbach, wykonanych w brązie, są przedstawione sceny z życia św. Wojciecha.

 Posiadamy trzy żywoty św. Wojciecha, spisane w jego czasach. Pierwszy żywot został spisany w związku z kanonizacją Świętego około roku 999, prawdopodobnie na podstawie relacji świadków: bł. Radzima i Benedykta przez Jana Kanapariusza - mnicha opactwa benedyktyńskiego na Awentynie w Rzymie. Autorem drugiego żywota spisanego w latach 1002-1004  jest św. Brunona z Kwerfurtu. W bibliotece w Tagernsee znaleziono napisany w Polsce, zapewne w wieku XI, opis śmierci męczeńskiej Świętego. O Świętym Wojciechu znajdują się obszerne wzmianki: w Kronice Thietmara oraz w Rocznikach kwedlinburskich i hildesheimskich. W latach 1260-1292 zostały spisane cuda św. Adalberta.


Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła

Pierwsze informacje o drewnianym kościele pochodzą z 1208 roku. W latach 1328-1390 na miejscu pierwotnego kościoła wzniesiono nową świątynię. Obiekt murowany z czerwonej cegły z wieżą północną przykrytą renesansowym hełmem. W XV wieku kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła został znacznie rozbudowany. Do naw bocznych dobudowano osiem kaplic.

Kolejna neogotycka gruntowna przebudowa w latach 1892-1894 znacznie zmieniła zabytkowy charakter budowli. Obecnie kościół jest orientowany, trzynawowy z sześcioma przęsłami. Kościół posiada bogate wyposażenie oraz detale architektoniczne. Północne wejście do kościoła od strony Rynku zdobi gotycki portal przedstawiający w tympanonie scenę Pokłonu Trzech Króli. Po obu bokach stronach portalu stoją kamienne posągi Apostołów Piotra i Pawła. Portal zachodni zdobi posąg Madonny z Dzieciątkiem z XIV wieku. Na elewacji południowej znajdują się wykonane z kamienia barokowe i renesansowe nagrobki.

Wewnątrz kościoła zachowała się część epitafiów z XV-XVIII wieku. W południowej nawie w jednej z kaplic stoi sarkofag księcia legnickiego Wacława I i jego żony Anny Cieszyńskiej zmarłych w XIV wieku. W sąsiadującej kaplicy na ołtarzu znajdują się kamienne rzeźby gotyckie z XIV wieku przedstawiające Apostołów, na ścianach wiszą renesansowe nagrobki. W kościele zachował się również barokowy ołtarz główny z XVIII wieku, brązowa chrzcielnica z XIII wieku, kamienna renesansowa ambona z XVI wieku przykryta XIX-wiecznym drewnianym baldachimem.