HISTORYCZNe WARMĄTOWICE SIENKIEWICZOWSKIE

Ta mała miejscowość ma bardzo interesującą historię. Dlaczego Warmątowice stały się Sienkiewiczowskie?

Wieś znana jest ze starcia wojsk rosyjsko-pruskich pod dowództwem marszałka Blüchera z armią napoleońską pod dowództwem Marszałka McDonalda. Bitwa odbyła się 26 sierpnia 1813 roku i przeszła do historii pod nazwą "Bitwy nad Kaczawą". W Duninie, na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano małą rotundę, w której od 1909 roku prezentowano eksponaty - pamiątki tego wydarzenia.Na terenie naszej gminy znajduje sie kilka obelisków upamiętniających to wydarzenie.
Obecny pałac w Warmątowicach powstał w średniowieczu jako dwór obronny. W XVII wieku przebudował go ówczesny właściciel Wenzel von Zedlitz - starosta księstwa legnicko-brzeskiego. W 1812 roku wieś została kupiona przez Serafina von Olszewskiego, pochodzącego z Podlasia. Rodzina była jednak zniemczona, nie poczuwała się do żadnych związków z Polską. Wnuk Serafina Alfred von Olszewski, który odziedziczył majątek w Warmątowicach, przeszedł jednak zadziwiającą przemianę. Pod wpływem książek Henryka Sienkiewicza - "Krzyżaków" oraz "Trylogii" przypomniał sobie o swoich polskich korzeniach i rozpoczął starania o powrót rodziny do polskich tradycji. Nadał swoim dzieciom słowiańskie imiona Draga i Bogdan Bolesław a w testamencie, który wywołał skandal, zastrzegł, że odziedziczą majątek, jeśli do 30 roku życia zaliczą egzamin z języka polskiego, historii i kultury polskiej. W przeciwnym razie dobra miały przejść na własność Henryka Sienkiewicza.
Po smierci Alfreda w 1909 roku wdowa rozpoczęła starania o unieważnienie testamentu, a gdy nie udało się to, zwróciła się bezpośrednio do Henryka Sienkiewicza. Pisarz zrzekł się majątku, uważając, że nie mozna nikogo zmusić do polskości.Pałac pozostał własnością von Olszewskich do II wojny swiatowej. W 1944 roku stał się jednym z miejsc z tzw. listy dr Güntera Grundmanna, gdzie przechowywano cenne zbiory. Przechowywano tu  zbiory numizmatyczne z Miejskich Zbiorów Sztuki z Wrocławia.

Bardzo interesujący jest dla mnie fakt, że w 1881 roku Henryk Sienkiewicz wydał nowelę "Latarnik", która opisywała w pewnym sensie podobną historię polskiego emigranta Skawińskiego, w którym pod wpływem lektury "Pana Tadeusza" obudziła się silna tęsknota za Polską.
Okazało się, że życie potrafi być równie interesujące jak literatura.