Sakrament Bierzmowania

Sakrament Bierzmowania jest naturalnym i koniecznym dopełnieniem łaski chrztu świętego. Przez ten sakrament ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia wiary słowem i uczynkiem, oraz do bronienia jej.

Każdy ochrzczony jeszcze nie bierzmowany może i powinien otrzymać sakrament bierzmowania. Tradycja Kościoła łacińskiego podaje jako odpowiedni czas przyjęcia sakramentu bierzmowania tzw. „wiek rozeznania”, czyli wiek około 15-17 lat.

Przygotowanie do bierzmowania jest wymagane przez Kościół i zgodnie z zaleceniami Episkopatu Polski obejmuje trzy lata (dwa lata przygotowania dalszego i rok bezpośredniego przygotowania). Przygotowanie dalsze dotyczy uczniów klas pierwszych i drugich gimnazjum i wyraża się w organizowanych cyklicznie spotkaniach formacyjnych w kościele parafialnym i w aktywnym udziale kandydatów w życiu sakramentalnym (regularna Msza św. i sakrament spowiedzi). W ramach bezpośredniego przygotowania uczniowie klas trzecich gimnazjum przez cały rok uczestniczą w organizowanych w kościele spotkaniach i konferencjach, nabożeństwach w ciągu roku liturgicznego, Mszach świętych. Przygotowanie bezpośrednie kończy egzamin potwierdzający znajomość podstawowej wiedzy religijnej którą powinien posiadać przyjmujący sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

Świadkiem sakramentu bierzmowania może być dowolna osoba wybrana przez kandydata, która sama przyjęła wcześniej ten sakrament i może w stanie łaski uświęcającej przyjąć Komunię św. w czasie uroczystości bierzmowania.

Osoby dorosłe, które z różnych przyczyn nie przystąpiły do sakramentu bierzmowania, mają taką możliwość, po uprzednim przygotowaniu. Bierzmowanie dla takich osób jest udzielane w określonych przez Kurię Biskupią terminach w wybranych kościołach naszej diecezji. Dokładne informacje są zawsze udzielane w naszej kancelarii parafialnej.